Herkesin Evinde Bir Köşede Bulunuylor. Sakın Çöpe Atmayın Çünkü Çeyrek Altın Değerinde

Türkiye’de her evde en az 2 cep telefonu olduğu tahmin ediliyor. 2022 yılı ilk çeyrek verilerine göre ise Türkiye’de toplam 88,8 milyon telefon bulunuyor. Kullanım ömrü sona eren bu cihazlar, çöpe atıldığında büyük bir servet kaybına yol açıyor.

Çöpe atılan her cihazın içerisinde altın, paladyum ve çip gibi değerli parçalar bulunuyor. Günümüzde yaşanan enflasyon, döviz kuru ve çip krizi ile elektronik cihazların değeri her geçen gün artıyor. Bozulan cihazlarınızı çöpe atmadan önce değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi elektronik cihazlarda kullanılan parçaların toplam değeri 55 milyar euro olarak tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler Üniversitesi ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından yayımlanan raporda, Türkiye’de 623 ton e-atık olduğu belirtiliyor.

Cep telefonlarının elektrik aksamlarında iletkenliği arttırmak için altın ve paladyum kullanılıyor. Telefonların ana kartlarında da 14 ve 22 ayar altın, değerli paladyum ve diğer parçalar bulunuyor. Bu nedenle, çöpe atılan her telefon küçük bir servet kaybı anlamına geliyor.

Eski veya bozulan elektronik cihazlarınızı çöpe atmadan önce değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Bu cihazları geri dönüşüm merkezlerine veya hurdacılara satarak hem para kazanabilir hem de çevreyi korumaya katkıda bulunabilirsiniz.

Elektronik cihazlarınızı geri dönüşüm merkezlerine veya hurdacılara satmadan önce şunlara dikkat edin:

Cihazlarınızın tam modelini ve özelliklerini öğrenin.

Cihazlarınızın ne kadar değerli olduğunu araştırın.

Farklı geri dönüşüm merkezlerinden veya hurdacılardan fiyat teklifi alın.

Cihazlarınızı güvenilir bir geri dönüşüm merkezine veya hurdacıya satmak için araştırma yapın.

Elektronik cihazlarınızı çöpe atarak küçük bir serveti çöpe atmayın. Cihazlarınızı geri dönüştürerek hem para kazanabilir hem de çevreyi korumaya katkıda bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x