ABD’li Dev Bankadan Benzin ve Motorin Fiyatlarını Etkileyecek Kritik Tahmin

ABD’li dev bir yatırım bankası, petrol fiyatlarıyla ilgili önemli bir tahmin yayınladı. Morgan Stanley, OPEC+ ülkelerinin üretim kısıntılarını ve Rusya’nın rafinerilere yönelik saldırılarını takiben, 2024 yılı sonu petrol fiyat tahminlerini artırdı.

Brent petrolü için özellikle üçüncü çeyrekte fiyat artışı bekleyen banka, bu dönem için tahminlerini varil başına 10 dolar yukarı yönlü revize etti. Morgan Stanley, petrol fiyatlarında 2024 yılı sonuna doğru bir artış öngörüyor. İlk çeyrek için Brent petrolü fiyat tahminini 85 dolara çıkarırken, ikinci çeyrek için 87,5 dolar, üçüncü çeyrek için 90 dolar ve dördüncü çeyrek için 85 dolar olarak revize etti.

Morgan Stanley, OPEC+ anlaşmasının devam etmesi ve Rusya’nın rafinerilere yapılan saldırıları sonrasında petrol arzının daralacağını öngörerek tahminlerini güncelledi. Banka, özellikle üçüncü çeyrekte Brent petrolü için varil başına 10 dolarlık bir artış öngörüyor ve bu nedenle tahminlerini 90 dolara yükseltti.

Petrol fiyatlarının yükseldiği bir dönemdeyiz. Pazartesi günü, referans alınan Brent petrolü varili 86 dolar civarında işlem görmekteydi. Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik saldırılarını artırması ve Rusya’nın petrol rafinerilerine yönelik hava saldırıları, fiyatları destekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x